Leżą w środkowej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, pomiędzy łukiem Wisły i Pilicy. Są to najstarsze góry Polski zbudowane ze starych skał krystalicznych oraz piaskowców tworzących rumowiska skalne zwane gołoborzami. Krajobraz Gór Świętokrzyskich charakteryzują długie, mniej więcej równoległe pasma, o wyrównanej i lekko falistej linii grzbietowej, rozdzielone obniżeniami o płaskich i szerokich dnach.
Najwyższym pasmem jest Pasmo Świętokrzyskie, zwane Łysogórami, o długości około 15 km, z dwoma kulminacjami w postaci Łysicy (612 m n.p.m.) i Łyśca zw. Łysą Górą (595 m n.p.m.). Na Łyścu wznosi się klasztor, zwany Św. Krzyżem, od którego wzięły nazwę całe góry. Przed wiekami ośrodek kultu pogańskiego, w pobliżu kościoła zachowany kamienny krąg kultowy z VII-X w.
Św. Katarzyna – Kapliczka Św. Franciszka * Św. Krzyż – kościół i klasztor pobenedyktyński z XVII-XVIII w. * Nowa Słupia – kamienny „Pielgrzym” spod Łysej Góry * Gołoborze na Łysej Górze * Łysica
Puszcza Jodłowa - jeden z najpiękniejszych lasów puszczańskich w Polsce. Panuje w niej wyniosła, srebrzysta jodła, porasta szczyty i najwyższe zbocza i nie stroni nawet od kwarcytowych rumowisk. Obszar Gór Świętokrzyskich jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa i hutnictwa na terenie Polski. Ze względu na krajobraz, bogactwo pamiątek przeszłości oraz cenne zabytki budownictwa i dzieł sztuki, Góry Świętokrzyskie należą do terenów najbardziej atrakcyjnych w Polsce.
Dla mnie Góry Świętokrzyskie to region, który można odwiedzić raz, wejść na Łysicę i Łysą Górę, podziwiać gołoborza, zwiedzić Kielce i tyle. Byłam tam dwa razy i na razie nie zamierzam wracać ;) Mimo że góry są bliskie mojemu serce, to te jakoś nie zachwycają.
OdpowiedzUsuńMoże dlatego, że to stosunkowo niskie góry w porównaniu z Tatrami;)
Usuń