czwartek, 16 czerwca 2016

ZABYTKI ZIEMI LUBUSKIEJ

Żary – zabytkowy zespół architektoniczny przy placu Kościelnym. Architektoniczna dominantą tego zespołu jest strzelista gotycka budowla kościoła parafialnego. Tuż obok kościoła stoi dzwonnica. Włączona ongiś w obręb obwarowań pełniła funkcję baszty obronnej. Gotycka, z przełomu XIV/XV wieku, zwieńczona hełmem z XVII w., wysoka na 28 m. W północnej stronie placu kościelnego stoją w zabudowie zwartej renesansowe domy, zbudowane w XVI w.
Łagów Lubuski położony malowniczo na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami, wśród lesistych wzniesień morenowych, przy linii kolejowej Toporów-Międzyrzecz. Nieprzeciętne walory turystyczno-wypoczynkowe nadały tej miejscowości miano „Perły Ziemi Lubuskiej”. Zamek joanitów w Łagowie zbudowany został na planie zbliżonym do kwadratu. Gotycki z późnogotyckimi obwarowaniami, w północnym narożniku 35-metrowa wieża (widok na okolicę).

 
[1988] Zespół ozdób ze złota, brązu i szkła, znaleziony na grodzisku w Wicinie; 2 poł. V w. p.n.e. Żary – gotycki zespół z XIII-XIV w.; kościół farny, domy mieszkalne, baszta obronna przebudowana na dzwonnicę. Łagów – gotycki zamek z XIV w. przebudowany w XVIII i XIX w.. Sulechów – ratusz, XIV i XVI w. Strzelce Krajeńskie – mury obronne z Basztą Czarownic, XIV-XV w
 
Sulechów- ratusz zbudowany prawdopodobnie na pocz. XVI w stylu renesansowym. Na elewacji wieży ratuszowej znajdują się tablice upamiętniające pobyt w Sulechowie Fryderyka Chopina jesienią 1828 r.
Strzelce Krajeńskie zaraz po lokacji średniowiecznego miasta, w latach 1272-1290, otoczono murami obronnymi. Do dzisiaj zachował się pierścień murów o długości 1640 metrów i zróżnicowanej wysokości od 3 do 8 metrów z Bramą Młyńską, Basztą Czarownic oraz 36 półotwartymi basztami łupinowymi.

czwartek, 9 czerwca 2016

OPINOGÓRA

Wieś niedaleko Ciechanowa, niegdyś własność książąt mazowieckich. Znajduje się tu zespół romantyczny – zameczek neogotycki, kościół, cmentarz, park. Na miejscowym cmentarzu można odnaleźć wiele śladów czasów napoleońskich.



Neogotycki pałacyk z XIX w. hrabiów Krasińskich obecnie Muzeum Romantyzmu
Pomnik Zygmunta Krasińskiego twórcy „Nie-Boskiej komedii”, „Irydiona”
Jedno z wnętrz pałacyku


Według pierwotnych planów miał to być pawilon ogrodowy wypełniony pamiątkami narodowymi, wzorowany na „Domu Gotyckim” w Puławach. Pierwsze wzmianki o pałacu pochodzą z 1828 r. Całkowicie zakończono budowę w 1843 r. i wówczas ofiarowany on został przez gen. Wincentego Krasińskiego Zygmuntowi i jego żonie Elizie jako ślubny prezent. W końcu XIX w. pałac przebudowano. Podczas działań wojennych w 1914 r. budynek został uszkodzony. Wskrzeszony z ruin i popiołów w latach 1958-1961 stał się siedzibą Muzeum Romantyzmu, miejscem szczególnego kultu poety i jego epoki, promieniującym na całą okolicę. Jest jedynym tego rodzaju muzeum w kraju.



Portret Zygmunta Krasińskiego wg Ary Scheffera

piątek, 3 czerwca 2016

CIECHANÓW

Warto odwiedzić Mazowsze, krainę melancholijnych równin, ciekawej przeszłości, pooddychać klimatem małego miasteczka. Ciechanów, położony 100 km na północ od Warszawy, jest bardzo starym miastem (pierwsza wzmianka pisana pochodzi z XI w.). Dogodne położenie geograficzne sprzyjało rozwojowi miasta jako ośrodka administracyjno-gospodarczego.
 
 
Muzeum Okręgowe w Ciechanowie.
 
Muzeum Okręgowe w Ciechanowie.


  Zamek ciechanowski, wybudowany nad rzeką Łydynią w XIV w. przez księcia mazowieckiego Siemowita III, na niedostępnym terenie, otoczony fosą ze zwodzonym mostem miał za zadanie ochraniać miasto przed wrogiem. Znaczenie zamku zmalało z chwilą zastosowania nowych technik wojennych, użycia prochu. 


 
 
Opuszczone mury stały się źródłem natchnienia dla poetów i pisarzy. Bywali tu: Zygmunt Krasiński, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka. Henryk Sienkiewicz w swojej znakomitej powieści „Krzyżacy” umieścił na dziedzińcu tego zamku pojedynek Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem. Obecnie na dziedzińcu zamkowym odbywają się koncerty muzyczne, imprezy folklorystyczne i przedstawienia teatralne.



[1984] Zamek książąt mazowieckich. Park im. Jarosława Dąbrowskiego. Widok z wieży kościoła farnego. Kościół NMP. Ratusz


Farska Góra jest historyczną kolebką Ciechanowa. Na sąsiednim południowym wzgórzu warto obejrzeć kościół farny wzniesiony w połowie XIV wieku. Świątynia jest typowym przykładem tzw. gotyku mazowieckiego. Liczne tablice przypominają o tragicznych i chlubnych chwilach z życia miasta.


 
Osiedle Aleksandrówka.

  Funkcję centrum handlowo-usługowego pełni w mieście ulica Warszawska. Jest to nie tylko miejsce dokonywania zakupów, ale też ulubione miejsce przechadzek ciechanowian. Ciechanów to miasto młodych ludzi. Znajduje się tu kilka szkół średnich, licea ogólnokształcące, a także szkoły pomaturalne oraz Kolegium Języków Obcych. Młodzi ludzie są inicjatorami wielu imprez kulturalnych i rozrywkowych.