czwartek, 26 listopada 2015

CZŁUCHÓW

Miasto na Pojezierzu Krajeńskim, w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Człuchów chlubi się już 660-letnią historią. Atrakcją miasta i okolic jest polodowcowe ukształtowanie terenu z charakterystycznymi jeziorami (4 jeziora: Urzędowe, Łazienkowskie, Miejskie Małe i Rychnowskie)oraz malowniczymi wzgórzami morenowymi, gęsto porośniętymi lasami.


Zamek krzyżacki jest jedną z głównych atrakcji miasta i najczęściej odwiedzanym zabytkiem Człuchowa. Do naszych czasów przetrwały fragmenty murów obronnych oraz 46-metrowa ośmioboczna wieża, która była usytuowana wewnątrz fortyfikacji pełniąc funkcję wieży obserwacyjnej, a także ostatecznego schronienia i punktu oporu obrońców. Jednym z komturów na zamku człuchowskim był legendarny Konrad Wallenrod. Warto także zobaczyć kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, rynek z kamienicami, ratusz, dawną  stację dyliżansowni oraz dawny browar. 

Pocztówkę otrzymałem od Krystyny ze Słupska:)  

sobota, 21 listopada 2015

ŚWIERKLANIEC

Świerklaniec położony jest w północno-wschodniej części Wyżyny Śląskiej w sąsiedztwie Tarnowskich Gór, w dolinie rzeki Brynicy. Leży ok. 30 km od Katowic. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa “świerk”, a nawiązuje do rosnącego na tych terenach lasu świerkowego, w którym okoliczni mieszkańcy chronili się przed niebezpieczeństwami. Świerklaniec posiada swój własny herb, jest to wizerunek trzech drzew, dwóch zielonych świerków i pośrodku drzewa liściastego, zielonej murawy i białego tła. 

Park
kościół „Monbijou” (1895-1897 r.)
staw parkowy
Pałac Kawalera (1903-1906 r.)
fontanna „Trzy Gracje”/
  
Park w Świerklańcu 
Park o powierzchni 154 ha położony jest we wschodniej części Świerklańca. Ma on powierzchnię 154 ha. Występują tam 120-letnie dęby, sosny wejmutki i wiele cennych gatunków drzew. W centralnej części parku, nad dużym stawem, zachował się niewielki symetryczny ogród. 
Kościół Monbijou” 
Kościół neogotycki w parku w Świerklańcu wzniesiono w latach 1895 - 1897. Był on wzorowany na kościele berlińskim Monbijou. W kaplicy grobowej przy kościele pochowany został między innymi książe Guido von Donnersmarck. 
Pałac Kawalera 
Powstał w latach 1903 - 1906 jest dziełem architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. 
Fontanna 
Dzieło Fremieta. Wzorowana jest na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy gracje trzymające kulę ziemską. Fontanna jest usytuowana pośrodku głównego basenu.

Pocztówkę otrzymałem od Sabinkiw ramach wymiany między blogerami:)

środa, 18 listopada 2015

RADOMSKO

Radomsko to miasto o liczącej już VIII wieków tradycji, położone na obszarze malowniczych Wzgórz Radomszczańskich nad rzeką Radomką, w otoczeniu rozległych lasów, w samym centrum Polski. Jego początkiem było grodzisko z XI w., położone nad Radomką, od której przyjęło nazwę. Prawa miejskie otrzymało z rąk Leszka Czarnego w 1266 r. Miasto zachowało średniowieczny układ z czworobocznym rynkiem. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Śląsk z Warszawą i Łodzią. Radomsko jest miastem rodzinnym Tadeusza Różewicza – dramaturga, poety i prozaika

Gmach dawnego Ratusza Miejskiego z XIX w.; pałacyk rodziny Szwedowskich z pocz. XX w.; ul. Piłsudskiego; neobarokowy kościół św. Lamberta z lat 1869-76; klasycystyczny pałacyk przy ul. Narutowicza; barokowo-rokokowy zespół klasztorny Franciszkanów; kościół św. Marii Magdaleny z XVI w.

Ratusz murowany, jednopiętrowy w stylu neoromantycznym z basztową wieżą i małą wieżyczką nad nią. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne.
Kościół św. Lamberta zbudowany w latach 1869-1876 w stylu neobarokowym. Kościół jest murowany, orientowany w układzie bazylikowym z trzema wieżami od frontu.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny posiada murowane prezbiterium i kruchtę zbudowane w XVI w. Dach dwuspadowy kryty gontem z wieżyczką na sygnaturę z 1789 r.
Klasztor oo. Franciszkanów wybudowany w latach 1728-1737 jest budowlą murowaną, jednopiętrową, z dachami dwuspadowymi i pulpitowymi. W przyziemiu dwukondygnacyjnej budowli sklepiona brama przejazdowa.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – budynek wzniesiony w 1631 r. na bazie ocalałego po pożarze prezbiterium świątyni budowanej przez Władysława Łokietka. Kościół jest murowany, barokowy, jednonawowy z dwuspadowym dachem. Od zachodu trójkondygnacyjna wieża z barokowym hełmem z 1726 r.

Pocztówkę otrzymałem od Przemka z bloga Gwidonem przez Polskę...
 

sobota, 14 listopada 2015

BAKAŁARZEWO

Bakałarzewo - dawne miasto 1558-1870, dziś wieś gminna, położona na wzniesieniu nad doliną rzeki Rospudy (ze znanym w całej Polsce szlakiem spływów kajakowych) i północnym krańcem jeziora Sumowo. Miejscowość powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Założył ją Mikołaj Michnowicz Raczkowicz, który pełnił funkcję pisarza na dworze królewskim - czyli bakałarza. Stąd też nazwa stworzonej przez niego miejscowości. Zabytkowy murowany kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła, wzniesiony w 1936r. Świątynia wybudowana w stylu neoklasycznym, posiada jeden z najstarszych renesansowych ołtarzy na Podlasiu, pochodzący z 1620 r.

Dzwonnica

środa, 11 listopada 2015

JELENIA GÓRA

Miasto malowniczo położone na lewym brzegu Bobru u ujścia Kamiennej, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Punkt wyjścia wycieczek w rejon Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Jelenia Góra rozwinęła się z wczesnohistorycznej osady Bobrzan – słowiańskiego plemienia bartników i myśliwych. Według tradycji Jelenią Górę założyć miał król Bolesław Krzywousty w latach 1108-1111. Prawa miejskie otrzymuje przed r. 1288 od książąt piastowskich.
 
 
JELENIA GÓRA
 
Baszta Wojanowska /XV w./ Pocztówka wydana w 1977 r.

Centrum miasta zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i znaczną ilość obiektów zabytkowych. Z fortyfikacji miejskich zachowała się Baszta Wojanowska z końca XV w., powiększona w 1514 r. o półkolistą basteję (adaptowana w latach 1709-15 r. na kaplicę św. Anny), z zachowanymi strzelnicami kluczowymi i wmurowanymi w ścianę 2 krzyżami pokutnymi.

sobota, 7 listopada 2015

SIEDLCE

Miasto położone ok. 90 km na wschód od Warszawy, w pobliżu rzeki Muchawki (dorzecze Bugu). Ważny węzeł kolejowy. Prawa miejskie od 1547 r. Zabudowa starej części miasta klasycystyczna i neorenesansowa (1 i 2 poł. XIX w.). Na Starym Rynku ratusz barokowo-klasycystyczny (1766-74) zwany Jackiem, z ośmioboczną wieżą zwieńczoną figurą Atlasa. Naprzeciw ratusza kościół parafialny, późnobarokowy (XVIII w.) z barokowo-klasycystyczną fasadą. Na skraju parku d. pałac Czartoryskich, później Ogińskich, zbudowany przed 1740 w stylu barokowo-klasycystycznym. Na wschód od Rynku kaplica-mauzoleum Ogińskich barokowo-klasycystyczna. Gimnazjum z poł. XIX w., którego uczniami byli Prus i Świętochowski.




Uzbrojony, srebrny rycerz pędzący w prawo na rumaku i trzymający w rękach tarczę błękitną ze złotym, podwójnym krzyżem oraz srebrny miecz obnażony - oto główne symbole pojawiające się w herbie Siedlec. Tuż pod nimi znajduje się mur forteczny z trzema basztami, z których środkowa wyższa.

środa, 4 listopada 2015

NOWY SĄCZ

Miasto położone w centrum Kotliny Sądeckiej, w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, założone w 1292 r. na mocy królewskiego przywileju lokacyjnego. Centrum pięknego i dobrze zagospodarowanego regionu turystycznego. W herbie Nowego Sącza pojawia się święta Małgorzata stojąca na grzbiecie zielonego smoka. Postać trzyma w rękach wydłużony zloty krzyż i palmową gałązkę. 
Zespół Staromiejski Rynku w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej dominuje w oglądanym z dalszego planu krajobrazie miasta. Składa się on z miasta lokacyjnego (XIII w.) i dawnego Przedmieścia Węgierskiego (XIX/XX w.).

Rynek, Bazylika św. Małgorzaty, Pomnik Papieża Jana Pawła II, Fontanna, Kościół oo. Jezuitów pw. Ducha Świętego, Ratusz

Miasto lokacyjne o dobrze zachowanym układzie średniowiecznym (wielki Rynek z 10 ulicami opartymi na przedłużeniach pierzei) stanowi główną atrakcję. Wyróżniają się tutaj ciekawe kamienice z renesansowymi sieniami przejazdowymi i sklepionymi gotyckimi piwnicami. Na środku Rynku wznosi się budynek pseudobarokowego Ratusza z 1897 r., z wieżą zegarową oraz elementami architektonicznymi w stylu eklektycznym. Na pl. Kolegiackim, na wsch. od Rynku, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków miasta – gotycki kościół św. Małgorzaty z 1446 r., zbudowany na miejscu świątyni romańskiej, wielokrotnie przebudowany. W trzynawowym kościele szczególną uwagę zwracają wieżę: północna i południowa. Wieża północna, dawna wieża strażnicza, jest pięknym zabytkiem średniowiecznym na skalę ogólnokrajową, wieża południowa (dzwonnica) – ozdabia polichromowany fryz z rozet. Warto także zwiedzić kościół św. Ducha oraz klasztor jezuitów, mieszczące się na północ od Rynku.
  
Pocztówkowa niespodzianka od Magdy z bloga Świat pocztówek Lenki!