środa, 30 lipca 2014

SZCZYTNO

Miasto bywa nazywane Bramą Mazur, ponieważ jest najdalej wysunięte na południe województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto położone jest nad dwoma jeziorami i otoczone wieloma malowniczymi i czystymi akwenami. W pobliżu miasta znajduje się wiele rezerwatów fauny i flory.

Godnymi uwagi są zachowane ruiny zamku krzyżackiego, Chata mazurska, Ratusz Miejski z Wieża Widokową, z której można podziwiać piękną panoramę Szczytna. W Muzeum Mazurskim w gmachu Ratusza można zobaczyć jedyną w Europie kolekcję kafli piecowych ręcznie malowanych.
W miesiącach letnich turyści mogą wziąć udział w atrakcyjnych imprezach kulturalnych: Wielkiej Majówce, Wieczorze Świętojańskim, 3-dniowym festynie "Dni i Noce Szczytna", Music Full i Dożynkach Artystycznych.

poniedziałek, 28 lipca 2014

CHĘCINY

Zabytkowe miasto znane w XV-XVII w. z górnictwa kruszców (rud ołowiu, miedzi i srebra). W okolicy kamieniołomy wapieni dewońskich, zwanych marmurami.  W pobliżu, 5 km na płn.-wsch. od Chęcin Jaskinia Raj – jedna z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce.


Na południe od miasta na Górze Zamkowej (punkt widokowy) ruiny zamku.Wzniesiony około 1300 roku. Powiększony w XV w.i przebudowany po 1607 r. Popadł w ruinę w czasie wojen szwedzkich. W latach swojej świetności był siedzibą wdów królewskich, tu przebudowano skarbiec koronny, a w lochach zamkowych więzieni byli jeńcy spod Grunwaldu. W 1331 r. z chęcińskiego zamku wyruszył pod Płowce Wł. Łokietek.

środa, 23 lipca 2014

PIENINY

Zbudowane z różnego rodzaju wapieni. Od Czorsztyna po Szczawnicę ciągną się właściwe Pieniny ze szczytem Trzy Korony (982 m). Dalej na wsch. na prawym brzegu Dunajca leżą Małe Pieniny, wbrew nazwie większe i wyższe od Pienin właściwych. Najwyższy punkt Wysoka osiąga 1050 m. Pieniński Park Narodowy utworzony został w 1932 i zatwierdzony w 1954. Obejmuje obszar Pienin właściwych o pow. 24,2 km². Dominują lasy bukowo-jodłowe. Kwieciste łąki obfitują w storczyki. Wiele rzadkich roślin z jałowcem sawina oraz niespotykany poza Pieninami złocień Zawadzkiego. Interesujące gatunki nietoperzy i owadów, zwłaszcza motyli.

Dunajec nad Sokolicą. Widok z Sokolicy. Motyl Niepylak Apollo. Kajakarze na bystrzycach Dunajca

SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA
Przełom Dunajca w Pieninach uchodzi za jeden z najpiękniejszych wąwozów rzecznych w Europie, a spływ łodziami flisackimi ze Sromowiec do Szczawnicy stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną, której początki sięgają co najmniej pierwszej połowy ubiegłego wieku. Technika spływu z tamtych czasów nie uległa zmianie, a postęp ograniczył się jedynie do powiększenia wszerz tratewki przez łączenie większej ilości łodzi. Początkowo pływano „dwojakami” utworzonymi z 2 połączonych wikliną czółen, które jako dość wywrotne dawały więcej mocnych przeżyć na trasie, ale były mniej bezpieczne od dzisiejszych „piątek”. 1 czerwca 1934 roku z inicjatywy Pienińskiego Parku Narodowego utworzono Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajcu, które z upoważnienia dyrektora Parku jest bezpośrednim organizatorem spływu.

Flisacka tratwa na Dunajcu. Śnieżyczka przebiśnieg

Podróż rozpoczyna się na przystani w Sromowych Kątach (470 m. npm.) aby po dwóch trzech godzinach zakończyć ją w Szczawnicy Niżnej (430 m. npm.). Jest to najlepszy sposób poznania najdzikszych ostępów Pienin, które już w 1932 roku objęto ochroną tworząc Pieniński Park Narodowy.

czwartek, 17 lipca 2014

BIAŁOWIEŻA

Wieś śródleśna położona nad rzeką Narewką w centrum Puszczy Białowieskiej. Osada usytuowana jest na liczącej około 13 km² Polanie Białowieskiej. Środkiem Polany przepływa główna rzeka Puszczy – Narewka. W zachodniej części jest ona spiętrzona i tworzy staw przedzielony groblą.



Park Pałacowy jest częścią Białowieskiego Parku Narodowego i stanowi główne centrum ruchu turystycznego. Zajmuje on powierzchnię 48 ha. W parku staw z wyspami o kilkakrotnie zmienianej linii brzegowej, znany jako staw rybny w XVII w. Obok drzew i krzewów rodzimych rośnie w Parku 80 gatunków pochodzących z innych części Polski, Europy i Ameryki Północnej. Szczególnie malownicza jest duża grupa starych dębów szypułkowych mająca ponad 300 lat.

 
Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Placówka naukowa powstała w 1920 r. Na powierzchni 1350 m² zgromadzone zostało prawie 2200 eksponatów przedstawiających przyrodę Puszczy: środowisko przyrodnicze, florę i faunę. Wiele miejsca poświęcono działalności człowieka w Puszczy i ilustracji jej gospodarczej roli. Do najciekawszych eksponatów należą okazy wypchanych żubrów i dużych ssaków (niedźwiedź ryś wilk) oraz największa w Polsce kolekcja batalionów w upierzeniu godowym.
Na zdjęciach: żubry, bóbr, łosie, dzik, ryś, dudek, sowy mszarne, wilga.

wtorek, 15 lipca 2014

OLSZTYN

Miasto jest położone na południowym krańcu Warmii, regionu zajmującego dorzecze rzeki Łyny aż do Zalewu Wiślanego. W granicach miasta znajduje się 6 dużych jezior otoczonych wzgórzami i lasami. Od Warszawy dzieli go dystans około 220 km. W 1353 Olsztyn otrzymał prawa miejskie na podstawie przywileju lokacyjnego, nadanego przez Kapitułę Warmińską. W Olsztynie przez prawie 5 lat żył jeden z najgenialniejszych ludzi świata, wielki Polak – Mikołaj Kopernik.



Wysoka Brama
Górna Brama, zwana również Wysoką Bramą - brama miejska, gotycka, poł. XIV w., jedyna ocalała z trzech bram wjazdowych do miasta. Jest to wspaniały relikt byłych fortyfikacji miejskich. Elewacja z czerwonej cegły gotyckiej, ozdobiona trzema kondygnacjami wnęk. Ponad gotyckim wjazdem dostrzec można prowadnice służące niegdyś do podnoszenia i opuszczania okutej brony.


Największe olsztyńskie jezioro - Ukiel, zwane popularnie Krzywym - jest głównym ośrodkiem wypoczynku w mieście. Nad jego brzegiem rozciąga się kąpielisko morskie. Obok znajduje się przystań stateczku pasażerskiego, a także "Orbisowski Novotel".

niedziela, 13 lipca 2014

ZIELONA GÓRA

Stolica województwa i największy ośrodek miejski Środkowego Nadodrza, leży na stokach Wału Zielonogórskiego, w odległości 10 km na południe od doliny środkowej Odry. Miasto odznacza się malowniczym położeniem krajobrazowym. Zabytkowe śródmieście usytuowane jest w obniżeniu potoku Złotej Łęczy, natomiast jego nowe dzielnice mieszkaniowe zalegają stoki wzgórz morenowych, sięgających 200 m n.p.m. Wzgórza porośnięte są wielogatunkowym drzewostanem. Miasto posiada liczne parki i zieleńce, wokół miasta zalegają rozległe kompleksy leśne, stąd nazwa - miasto wśród zielonych wzgórz - Zielona Góra.



Zielona Góra chlubi się bogatymi tradycjami winiarskimi od wieków obecnymi w jej kulturze, gospodarce i krajobrazie przestrzennym. Obecnie w Zielonej Górze nie ma winnic, poza symboliczną plantacją przy palmiarni. Corocznie w miesiącu wrześniu w ramach Dni Zielonej Góry obchodzi miasto swoje Święto Winobrania. Godnym uwagi jest fakt, że Zielona Góra, to najdalej na północ położona miejscowość, gdzie całe wieki uprawiano winną latorośl.